Każde przedsiębiorstwo, żeby działać sprawnie i skutecznie, musi wykonywać liczne i różnorodne, zazwyczaj powtarzalne czynności, zwane funkcjami. Funkcje te wyodrębnia się w zależności od przyjętej zasady ich podziału. Tak więc biorąc pod uwagę:
- hierarchię zadań, których realizacji one służą, wyodrębnia się funkcje podstawowe (dotyczące realizacji głównych zadań przedsiębiorstwa) i funkcje pomocnicze (zapewniające „obsługę” procesu realizacji funkcji podstawowych);
- strukturę cyklu działania zorganizowanego, dzieli się funkcje na kierownicze (regulacyjne), związane z przygotowaniem. podejmowaniem oraz przekazywaniem decyzji do realizacji i kontrolą ich wykonania, oraz na wykonawcze, sprowadzające się do realizacji poleceń;
- sferę (dziedzinę) działania, wyróżnia się funkcje produkcyjne, techniczne, usługowe, marketingowe, finansowe, personalne, socjalne itp.;
- cel biznesu (przedsiębiorczość), którym jest tworzenie klienteli, wyróżnia się dwie podstawowe funkcje: marketing i innowacje’
- cele realizowane przez przedsiębiorstwo. dzieli się funkcje na: podażową, która sprowadza się do wytwarzania dóbr i usług oraz kierowania ich na rynek (krajowy i zagraniczny); popytową, która wyraża się w zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa na osobowe i rzeczowe oraz finansowe czynniki produkcji; społeczną, która wyraża się w kształtowaniu określonych stosunków współpracy i współdziałania między ludźmi w realizacji celów przedsiębiorstwa, oraz rozwojową, która oznacza korzystny wpływ przedsiębiorstwa na rozwój regionu, w którym ono działa, a nawet kraju.
W rozwiniętej gospodarce rynkowej najważniejsze są rynkowe funkcje przedsiębiorstwa, albowiem fundamentem biznesu jest w niej rynek (klient) i to on zapewnia egzystencję przedsiębiorstwu.
”Klient – pisze P. F. Drucker – decyduje, czym jest biznes. To klient, i tylko on, będąc gotów zapłacić odpowiednią cenę za towar lub usługę, przekształca zasoby ekonomiczne w bogactwo, rzeczy w towary. Nie to jest najważniejsze, co myśli o swojej produkcji biznesmen, a szczególnie nie ma to znaczenia dla jego przyszłości i sukcesu. Decyduje to, co myśli o swoim zakupie klient, co on ma za „wartość” – bo to określa. czym jest biznes, co produkuje i jak będzie prosperował”
Według M. Strużyckiego, można wyróżnić takie funkcje „rynkowe” przedsiębiorstwa, jaka:
- Funkcja alokacyjna – sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, jak wykorzystać kapitał i posiadane zasoby ludzkie i materialne przedsiębiorstwa, aby osiągnąć maksymalizację dochodów oraz dobrą pozycję na rynku wyrażającą się w rozszerzaniu działalności, zdobywaniu nowych segmentów rynku i pozyskiwaniu nowych nabywców. Funkcja ta decyduje o kształtowaniu polityki cen, polityki oddziaływania na popyt i działań przeciwko konkurencji, wyborze kierunków i struktury importu i eksportu, a także o decyzjach dotyczących modernizacji i rozbudowy potencjału wytwórczego firmy.
- Funkcja bilansowa – polega na właściwym w stosunku do potrzeb rynku kształtowaniu struktury asortymentowej towarów w procesie wytwarzania i dystrybucji. Rozpoznane i możliwe do zaspokojenia potrzeby rynku determinują zapotrzebowanie na czynniki wytwórcze i ich wykorzystanie dla uzyskiwania określonych wyrobów i usług, a także wybór określonych form sprzedaży. Bilansowanie jest elementarną funkcja przedsiębiorstwa, umożliwiającą zestawianie ponoszonych kosztów i uzyskiwanych dochodów.
- Funkcja efektywnościowa – polega na takim organizowaniu procesów produkcji i dystrybucji, aby w ich rezultacie przedsiębiorstwo osiągało planowane zyski. Prawidłowa realizacja tej funkcji umożliwia podejmowanie trafnych decyzji dotyczących konkretnych operacji produkcyjnych i handlowych oraz strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Jej spełnianie wymaga nie tylko prowadzenia rzetelnej kalkulacji nakładów na poszczególne przedsięwzięcia, ale i prawidłowego przewidywania ich skutków rynkowych.
- Funkcja weryfikacyjna – polega na sprawdzaniu (weryfikowaniu) przez rynek wytwarzanych przez przedsiębiorstwo wyrobów i usług pod względem ich użyteczności, nowoczesności, walorów eksploatacyjnych, mody, trwałości itp. Podstawą tej weryfikacji jest naturalnie wysoka, budząca zaufanie do ich producenta jakość produktów
- Funkcja motywacyjna – polega na oddziaływaniu produktów rynkowych na producentów występujących jednocześnie w roli konsumentów, którzy, oczekując od rynku coraz lepszego zaspokojenia swoich potrzeb, zwiększają starania o dostarczanie na rynek (swoim nabywcom) coraz lepszych wyrobów po korzystniejszych cenach (obniżki cen po sezonie, wyprzedaż itp.).
- Funkcja kreacyjna – polega na aktywnym oddziaływaniu na rynek, na konsumpcję i konsumentów, wywoływaniu zmian strukturalnych na rynku, formowaniu podaży komplementarnej, wprowadzaniu na rynek nowych produktów, lepszym zaspokajaniu potrzeb nabywców, rozszerzaniu oferty sprzedaży, stosowaniu różnych form public relations
- Funkcja informacyjna – polega na tym, że rynek dostarcza różnych informacji odnośnie do skali sprzedaży, jakości, ceny, lokalizacji źródeł zakupu, warunków zakupu, potrzeb rzeczywistych i potencjalnych, oczekiwań konsumentów co do form aktywizacji sprzedaży itp. Do zbierania (gromadzenia) i przetwarzania informacji rynkowych może być dzisiaj szeroko wykorzystana technika komputerowa.