Systemy zarządzania

5/5 - (1 vote)

Proces zarządzania zorganizowany jest w system rozumia­ny jako zbiór reguł, norm i praktycznych umiejętności ka­dry kierowniczej, określający zasady i sposoby zachowania pra­cowników i przedsiębiorstwa w dążeniu do osiągnięcia wyzna­czonych celów, System ten służy realizacji funkcji zarządzania, naturalnie w taki sposób, aby osiągnąć efekt synergii. Wynika on z interakcji różnych jego elementów i ich powiązania z oto­czeniem.

System zarządzania rozpatrywany zarówno w aspekcie staty­cznym (strukturalnym), jak i w sensie dynamicznym, stanowi pod­system systemu organizacji i charakteryzuje się następującymi właściwościami:

  • spełnia funkcje planowania, pobudzania, organizowania i kontroli;
  • stanowi organ składający się ze stanowisk kierowniczych oraz ze stanowisk funkcjonalnych zgrupowanych w zespo­łach pracowniczych, które tworzą komórki organizacyjne bądź większe jednostki organizacyjne; do systemu zarzą­dzania zaliczane są również stanowiska doradcze i organa kolegialne, zwykle nazywane komisjami;
  • ma określony zakres uprawnień decyzyjnych ze względu na obiekt zarządzania.

Stale zmieniające się otoczenie oddziałuje zakłócająco na sy­stem zarządzania, wywołuje zmiany w tym systemie, co z kolei powoduje oddziaływanie na otoczenie i zmiany w jego strukturze i stosunku do firmy. oraz burzliwość otoczenia wymuszają przyspieszenie jego mody­fikacji, aby był on zdolny do zapewnienia firmie większej elasty­czności i szybkości działania na rynku, a w konsekwencji do lepszego przystosowania się jej do wzrastającej dynamiki otocze­nia. Stąd też doskonalenie systemu zarządzania, orientowanie go bardziej rynkowo i strategicznie staje się nieodzownym warun­kiem nowoczesnego zarządzania.