Po wykonaniu zadania postawionego w celu pracy, czyli przeprowadzeniu symulacji stworzonego wcześniej modelu wydziału lakierni i wydziału galwanizerni w programie Taylor II i następnie wprowadzeniu tych wydziałów do zintegrowanego systemu zarządzania Baan IV, przeprowadzę analizę tych systemów. Przeprowadzona analiza będzie mniej dokładna dla systemu Baan, ponieważ system ten został poznany w mniejszym stopniu niż program Taylor II.
Program Taylor II jest programem symulacyjnym służącym do analizy i oceny procesów mających charakter dynamiczny, co pozwala na stwierdzienie w bardzo prosty sposób, czy układ stworzony w rzeczywistości jest skonfigurowany poprawnie i optymalnie. Taylor II rozwiązuje, między innymi, problem wielkości serii produkcyjnej, jak również problem wykorzystania maszyn
i pozostałych urządzeń technologicznych systemu, takich jak np. bufory, pomocnicy itp.
Jedną z ważniejszych zalet programu jest pełna wizualizacja przeprowadzonej symulacji, prosty sposób wprowadzania danych, konwersacyjny sposób komunikowania się użytkownika z programem, posiadanie wbudowanego języka TLI (Taylor Language Interface), jak również prosty sposób otrzymywania wyników symulacji w postaci raportów i wykresów. Taylor II pozwala definiować własne rozkłady, wykorzystywać pomocników, wprowadzać awarie na elementach co pozwala na dokładne odtworzenie warunków panujących w rzeczywistym modelu. Taylor posiada bogatą bibliotekę, która zawiera wiele przykładowych modeli z rozwiązaniami różnych problemów.
Program symulacyjny Taylor II to nie tylko zalety, program ten posiada również wiele wad. Jedną z takich wad jest to, że w programie brakuje niektórych opcji, które są dostępne w aplikacjach pisanych pod system operacyjny Windows’95, takich jak: kopiowanie, wklejanie poszczególnych elementów, cofnięcie ostatniej operacji. Innym problemem utrudniającym pracę jest niemożliwość uruchamiania więcej niż jednego model, co znacznie utrudnia pracę, w przypadku porównywania plików symulacyjnych. Takim samym problemem jest niemożliwość przesuwania, powiększania, ani pomniejszania modelu w czasie symulacji, utrudnia to zwłaszcza pracę na dużych modelach. Problemem w przypadku dużych modeli jest również ograniczona liczba ikon dynamicznych użytych w modelu (maksimum 100). Przy modułowej budowie modelu, a więc przy wykorzystaniu klastrów, napotykamy na znaczne ograniczenia, związane z długimi adresami klastrów. Podczas nauki programu szczególnym utrudnieniem jest brak literatury pozwalającej na dokładne opanowanie programu.
Zintegrowany system zarządzania przedsiębiorstwem Baan IV jest szczególnie użyteczny w dużych przedsiębiorstwach, gdzie kierowanie nim staje się kłopotliwe, z powodu ilości problemów na jakie napotyka kierownictwo. Jednakże szczególną wadą tego systemu jest czas wdrożenia. Wdrożenie takiego systemu zajmuje około trzech lat. Poza tym system ten wymaga dużego nakładu finansowego i dobrego przygotowania kadry.
Bann IV jest to bardzo rozbudowany, nowoczesny system, zawierający wiele modułów, które mogą być dostosowywany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Program zawiera dobrze rozbudowaną pomoc, która jest bezcenna przy wdrażaniu systemu, a później przy codziennym wykonywaniu zadań. Baan IV umożliwia generowanie raportów, co ułatwia nadzorowanie funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także wprowadzanie ewentualnych poprawek.