Zakończenie

Rate this page

[poniżej prezentujemy przykładowe zakończenie pracy magisterskiej]

Przedstawione w pracy teoretyczne wiadomości na temat teorii i procesów motywacji, pokazują jak wiele jest opinii i sposobów podejścia do tego tematu. Choć twórcy tych programów przedstawiają różne sposoby motywowania pracowników, są zgodni co do tego, że motywacja sama w sobie jest niezbędnym elementem w poprawnie funkcjonującym przedsiębiorstwie. Bowiem zmotywowany pracownik, to zadowolony pracownik, który będzie wykonywał swoją pracę z zaangażowaniem i oddaniem. Przy czym kwestia motywacji, jest indywidualna dla każdego człowieka. Dlatego właśnie skuteczne motywowanie można nazwać sztuką, nie każdy menedżer potrafi dopasować środki motywacji do konkretnego pracownika, uwzględniając jego osobowość, umiejętności czy oczekiwania.

Oprócz dopasowania procesów motywacyjnych do pracowników, należy także uwzględnić specyfikę organizacji. Pokazano to na przykładzie firm działających w systemie MLM, gdzie głównym procesem motywacji pracowników jest atrakcyjny plan marketingowy, programy motywacyjne oraz skuteczny system szkoleń, dzięki któremu mogą zdobyć kompetencje, niezbędne do prowadzenia rozmów z klientami i przyszłymi dystrybutorami. Właściwa prezentacja firmy, produktów które oferuje czy zasad współpracy jest podstawowym czynnikiem wpływającym na skuteczne działanie w marketingu sieciowym.

Uczestniczenie w szkoleniach oraz wyznaczanie celów i aktywne dążenie do nich, to klucz do sukcesu w MLM. Wiedza na temat marketingu sieciowego jest niezbędnym czynnikiem jeśli chce się podjąć współpracę z firmą networkową.

Jak powiedział Robert Kiyosaki w wywiadzie z „Network Magazynem”, „Najważniejsza jest edukacja i firma nastawiona na rozwój pracownika, firma, która wspiera Twój rozwój i rozwój Twojego biznesu.”[1]

Marketing sieciowy uczy umiejętności komunikowania się z ludźmi, prowadzenia rozmów, radzenia sobie z odrzuceniem. Człowiek cały czas się rozwija, staje się coraz silniejszy, pewny siebie, a w tym biznesie to jest naprawdę bardzo ważne.

Przedstawiona w niniejszej pracy firma FM GROUP prowadzi szkolenia i warsztaty dla swoich dystrybutorów, gdzie uczy ich właśnie wyżej wymienionych umiejętności. Świadczy to o poważnym traktowaniu przez firmę swoich współpracowników oraz trosce o ich rozwój.

Poddając badaniom działanie firmy oraz jej systemów motywacyjnych, wykazano, że pomimo wielu proponowanych programów, tylko dwa z nich cieszyły się uznaniem ankietowanych. Uznali je oni za skuteczne w wyznaczaniu celów i dążeniu do nich.

Firma powinna przeanalizować wszystkie proponowane programy i zastanowić się, dlaczego nie cieszą się one zainteresowaniem dystrybutorów. Być może są mało atrakcyjne lub nieosiągalne dla nich. Może przyczyną jest nieczytelna informacja. Może wystarczy wprowadzenie systemu informowania dystrybutorów o programach, promocjach czy konkursach na ich prywatne adresy mailowe.

Konieczne może okazać się zweryfikowanie wymagań stawianych w tych programach oraz wprowadzenie większej ilości programów dla początkujących dystrybutorów, aby poczuli się oni, już na początku tej drogi mocno zmotywowani oraz odczuli wsparcie ze strony FM GROUP.

Przykład firmy FM GROUP, jej szybki rozwój, poszerzanie oferty produktów oraz cały czas powiększająca się liczba dystrybutorów, wskazuje na to, że warto przyjrzeć się jej bliżej. Jak wskazuje Edward Ludbrook w swojej książce pod tytułem „Shakeout”, jesteśmy w fazie rozwoju marketingu sieciowego i znajdujemy się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, tylko od nas zależy czy to wykorzystamy.

[1] Rozmowy o dobrym biznesie, wywiad z Kim i Robertem Kiyosaki przeprowadzony przez „Network Magazyn”